The Guadalupe County Youth Livestock and Homemakers Show - January 18-22, 2022

January 16-19, 2019
Goat Results

Grand Champion of the Show - Rayanne Muenich, Navarro 4-H
Reserve Grand Champion of the Show
- Ava Nast, Marion, 4-H


Goat Showmanship Results

Senior Showmanship - Katlyn Herzog, Navarro FFA

Junior Showmanship - Kelton Wolter, Navarro 4-H
Pre-Junior Showmanship - Kendall Chambers 4-H 


Division 1

Champion -

Calee Autenrieth, Marion 4-H


Reserve Champion -

Kaitlyn Ranft, Rockin U 4-H

              
Class 1
1. Calee Autenrieth, Marion 4-H

2. Eli Edwards, New Berlin 4-H

3. Boone Henry, Seguin FFA

4. Hailey Tucker, Seguin FFA
5. Zachary Rudloff, Marion FFA

6. Shaelynn, Scott, Seguin FFA

7. Rylee Sikes, Marion4-H

8. Garrett Schneider, Navarro FFA

9. Jordan Kotzur, Marion 4-H

10. Jaxon Walker, Cibolo Creek FFA

 

Class 2
1. Boone Henry, Seguin FFA

2. Leah McDonald, Navarro 4-H

3. Dylan Reiley, Marion FFA

4. Collin Schlather, Marion 4-H

5. Zachary Rudeloff, Marion FFA

6. Codi Bowles, Seguin FFA

7. Kayley Grant, Rocking U 4-H

8. Colton Demuth, New Berlin 4-H

 

Class 3
1. Kaitlyn Ranft, Rocking U 4-H

2. Samantha Nast, Marion 4-H

3. Kaylee Zipp, Marion 4-H

4. Whitney Niles, Marion FFA

5. Eli Edwards, New Berlin 4-H

6. Jessica Springer, Kingsbury 4-H

7. Avery Walker, Cibolo Creek FFA

8. Emily Kindt, Cibolo Creek FFA

9. Codi Bowles, Seguin FFA

10. John Raggio, Marion FFA

 

Division 2

Champion - 

Rayanne Muenich, Navarro 4-H

 

Reserve Champion -

Ava Nast, Marion 4-H 

            
Class 4

1. Rayanne Muenich, Navarro,4-H

2. Ashlee Carley, Seguin 4-H Horse

3. Katlyn Herzog, Navarro FFA

4. Weston Scott, Seguin FFA

5. Kaylee Zipp, Marion FFA

6. Shaelynn Scott, Seguin FFA

7. Giulana Raggio, Marion FFA

8. Ashlyn Jandt, Navarro FFA

9. Amanda Bush, Seguin FFA

10. Dillon Grant, Rocking U 4-H

11. Rylan Schwab, Marion FFA

 

Class 5
1. Ava Nast, Marion 4-H

2. Kendall Chambers, Navarro 4-H

3. Alexis Anderson, Marion FFA

4. Calee Autenrieth, Marion 4-H

5. Clayton Alvarado, Marion FFA

6. Kora Wilkins, Navarro 4-H

7. Kaitlyn Ranft, Rocking U 4-H

8. Ashlea Frederick, Navarro 4-H

9. Alexis Anderson, Marion FFA

10. Emily Richter, Navarro FFA

11. Jenna Bottorf, Navarro FFA

12.  Kyle Martin, Navarro FFA

 

Class 6

1. Kaylee Musgrove, New Berlin 4-H

2. Thad Underwood, Kingsbury 4-H

3. Jenna Bottorf, Navarro FFA

4. Ava Nast, Marion 4-H

5. Amber Niles, Marion FFA

6. Paige Kosub, Clemens 4-H

7. Rheagan Schmidt, Kingsbury 4-H

8. Sean Motl, Seguin FFA

9. Reagan Sikes, Marion 4-H

10. Max Pawelek, Seguin FFA

11. Travis Brothers, Seguin 4-H

 

Class 7

1. Courtney Cheatham, St. James 4-H

2. Jordan Mendez, Marion FFA

3. Jordan Kotzur, Marion 4-H

4. Evan Schmidt, Kingsbury 4-H

5. Keith Schwarzlose, Navarro FFA

6. Konnor Schwarzlose, Navarro FFA

7. Collin Schlather, Marion 4-H

8. Virginia Mallard, Cibolo Creek FFA

9. Katherine Buerger, Seguin FFA

Division 3

Champion -

Clayton Alvarado, Marion FFA


Reserve Champion -

Rayanne Muenich, Navarro 4-H

              
Class 8
1. Clayton Alvarado, Marion FFA

2. Kaylee Musgrove, New Berlin 4-H

3. Emily Reiley, Marion FFA

4. Hailey Tucker, Seguin FFA

5. Ashlee Carley,  Seguin 4-H Horse

6. Leah McDonald, Navarro 4-H

7. Dillon Grant, Rocking U 4-H

8. Courtney Cheatham, St. James 4-H

9. Ciara Mateo-Morris, Cibolo Creek FFA

10. Dylan Schmidt, Kingsbury 4-H

 

Class 9
1. Rayanne Muenich, Navarro 4-H

2. Kelton Wolter, Navarro 4-H

3. Paige Kosub, Clemens 4-H

4. David Germann, Marion FFA

5. Katlyn Herzog, Navarro FFA

6. Kendall Chambers, Navarro 4-H

7. Austin Jackson, Cibolo Creek FFA

8. Ashlyn Jandt, Navarro FFA

9. Garrett Schneider, Navarro FFA

10. Garrett Schneider, Navarro FFA

11. Blake McCall, Clemens 4-H

 

Class 10
1. David Germann, Marion FFA

2. Tyler Pape, Marion FFA

3. Tyler Pape, Marion FFA

4. Whitney Niles, Marion FFA

5. Dylan Schmidt, Kingsbury 4-H

6. Lauren Schneider, Navarro FFA

7. Emily Scott, Marion FFA