The Guadalupe County Youth Livestock and Homemakers Show - January 18-22, 2022

January 16-19, 2019
Homemaking Division Results

Baked Goods Results

Grand Champion of the Show- Clayton Cheatham, 4H Goat Club - Monkey Bread

Reserve Grand Champion of the Show - Kelton Wolter,  Navarro 4H - Green Tomato Cake with Browned Butter Icing


Handicraft Results

Grand Champion of the Show- Kevin Swinney, Windmill

Reserve Grand Champion of the Show
- Kimberly Rennspies, Marion 4H - Mosaic 

Needlework Results
Grand Champion of the Show - Ashley Terry, Seguin 4H - Bee Quilt

Reserve Grand Champion of the Show - Kelly Casey, Seguin 4H - CAmo Quilt



Yeast Bread
Champion - Clayton Cheatham, 4H Goat Club - Monkey Bread

Reserve Champion - Lindsey Muenchow, Seguin 4H - Mommas Cinnamon Rolls



Cakes
Champion - Kelton Wolter, Navarro 4H - Green Tomato Cake with Browned Butter Icing

Reserve Champion - Cameron Ahrens, Seguin 4H - Holiday Carrot Cake



Pastries, Pies and Tarts
Champion - Jessica Powers, 4H Horse Club - Triple Berry Pie

Reserve Champion - Kenna Schievelbein, Seguin FCCLA - Pecan Pie



Cookies
Champion - Caide Krueger, Seguin 4H - Crunchy Peanut Butter Suprise Cookies

Reserve Champion - Cassidy Doege, New Berlin 4H - Coconut Macaroon Cookies



Bar Cookies
Champion - Evan Basha, Marion 4H - Layers of Love Chocolate Brownies

Reserve Champion - Gavin Dick, Seguin 4H - Toffee Bars



Candies
Champion - Brytrni Wahl, New Berlin 4H - Turtles

Reserve Champion - Ashley Terry, Seguin 4H - Peanut Butter Bumble Bees



Quick Breads
Champion - Brytrni Wahl, New Berlin 4H - Cranberry Cornucopia Bread

Reserve Champion - Audrey Koepp, Seguin FFA - Lemon Blueberry Poppy Seed Bread

Needlework
Grand Champion - Ashley Terry, Seguin 4H - Bee Quilt

Reserve Grand Champion - Kelly Casey, Seguin 4H - Camo Quilt


3. Sandra Hancock, Navarro 4H - Deer Pillow
4. Ashley Brothers, Seguin 4H - Sonoma Bag
5. Emilea Lopez, Navarro 4H - Crochet Hot Pad


Handicraft
Grand Champion - Kevin Swinney, Windmill

Reserve Grand Champion - Kimberly Rennspies, Marion 4H - Mosaic


3. Tyler Jordan, New Berlin 4H - Lamp
4. Kara Lindeman, St James 4H - Memories
5. Kara Lindeman, St James 4H, Month
6. Tate Bundick - Deer Antler Neckalce
7. Kendra Lindeman, St James 4H - Apron
8. Marlin Maltony, Seguin FFA, Wreath
9. Matthew Ramos, Seguin FFA - Deer Lamp
10. Brandon Cockerham - Framed Cross