The Guadalupe County Youth Livestock and Homemakers Show - January 18-22, 2022

January 16-19, 2019
Sheep Results

Grand Champion of the Show- Wayne Morse, Navarro 4-H 

Reserve Grand Champion of the Show - Kaitlyn Mercer, Navarro FFA

 

3rd Overall - Katlyn Herzog, Navarro FFA


Senior Showmanship - Katlyn Herzog, Navarro FFA


Junior Showmanship - Jaycie Braune, Navarro 4-H 

 

Pre-Junior Showmanship - Maverick Kohlenberg, Navarro 4-H




Southdown

Champion - Megan Burgess,

Marion FFA

Reserve Champion - Janae Braune, Navarro 4-H


Class 1

1. Codi Bowles, Seguin FFA

2. Amanda Bush, Seguin FFA

3. Julia Gonzales, Kingsbury 4-H


Class 2
1. Megan Burgess, Marion FFA

2. Megan Burgess, Marion FFA

3. Bailey Riley, Kingsbury 4-H

 

Class 3

1. Janae Braune, Navarro 4-H

2. Jordan Brown, Cibolo Creek FFA

3. Ashlyn Bishop, Cibolo Creek FFA



Fine Wool Cross

Champion  -  Katlyn Herzog, Navarro FFA


Reserve Champion - Jaycie Braune, Navarro 4-H


Class 1

1. Margaret Mullins, Seguin FFA

2. Tara Palmer, Kingbury 4-H

3. Tucker Riley, Kingsbury 4-H

4. Lexi Bertling, Kingsbury 4-H


Class 2

1. Jaycie Braune, Navarro 4-H

2. Shelby Gross, Marion FFA

3. Allie Burns, Marion FFA


Class 3

1. Katlyn Herzog, Navarro FFA

2. Victoria Comeaux, Cibolo Creek FFA

3. Amanda Tenney, Cibolo Creek FFA


 

BREEDING SHEEP

 

Grand Champion Breeding Sheep -

Kaitlyn Mercer, Navarro FFA

 

Reserve Champion Breeding Sheep -

Faith Erwin, Seguin 4-H

 

 

Class 1 - Breeding Rams

1. Faith Erwin, Seguin 4-H

2. James Dick, Seguin 4-H


Class 2 - Breeding Ewe Lambs
1. Kaithlyn Mercer, Navarro FFA
2. Faith Erwin, Seguin 4-H
3. Amanda Dick, Seguin 4-H

Class 3 - Yearling Breeding
1. Kaitlyn Mercer, Navarro 4-H

Class 4 - Aged Breeding
1. James Dick, Seguin 4-H
2. Amanda Dick, Seguin 4-H

 

 

Fine Wool

Class 1
1.  Colton Krueger, Marion FFA

 

Medium Wool

Champion - Wayne Morse, Navarro 4-H

Reserve Champion - Kaitlyn Mercer, Navarro FFA

Class 1

1. Janae Braune, Navarro 4-H

2. Maverick Kohlenberg, Navarro 4-H

3. Shelby Gross, Marion FFA

4. Shelby Reed, Cibolo Creek FFA

5. Rowdy Grantham, New Berlin 4-H

6. Christian Bertling, Kingsbury 4-H

 

Class 2

1. Jaycie Braune, Navarro 4-H

2. Kaitlyn Mercer, Navarro FFA

3. Megan Clark, Navarro 4-H

4. Bailey Riley, Kinsbury 4-H

5. David German, Marion FFA


Class 3

1. Wayne Morse, nvarro 4-H

2. Faith Erwin, Seguin -H

3. Katelyn Franzen, Cibolo Creek FFA

4. Case Martinez, St James 4-H

5. Rachel DeLaRosa, Cibolo Creek FFA

6. Logan Burgess, Marion FFA

7. Katelyn Franzen, Cibolo Creek FFA


Class 4

1. Wayne Morse, Navarro 4-H

2. Kaitlyn Mercer, Navarro FFA

3. Allie Burns, Marion FFA

4. Codi Harder, Navarro FFA

5. Colton Krueger, Marion FFA

6. Maverick Kohlenberg, Navarro 4-H 


Class 5
1. Rayanne Muenich, Navarro 4-H

2. Katlyn Herzog, Navarro FFA

3. Rayanne Muenich, Navarro 4-H

4. Codi Harder, Navarro FFA

5. Case Martinez, St James 4-H